Egy rejtői rokon, aki globális kalandor lett

rejtoi.jpg

A kutatott család egyik ági ősei, a tót gyökerű Bohosok Dunaföldváron csizmadiáskodtak a régi időkben, nemzedékeken keresztül. A dunaföldvári Bohosok után kutatva került elő egy igen távoli, elfeledett rokon, ifjabb Bohos Ignác, a korabeli ősapa unokatestvére – aki a maga sajátságos módján próbált kitörni a kisvárosi iparos lét szűkös kereteiből. Globális kalandor lett, "végigcsalta fél Kínát", aztán Thaiföldön bakterkedett, a szomorú végkifejletig. Egy korabeli újságcikket idézve ismerhetjük meg az akár egy Rejtő Jenői-i regénybe is beillő sorsát.

„1899, Tolna vármegyei újság
Ki volt Bohus Ignác?

Hat hónapig tartott, míg Bangkokból, Siám fővárosából elérkezett hozzánk annak a hire, hogy ott egy magyar származású vasúti pályaőr, aki valamikor itthon huszárfőhadnagy volt és kit báró Bohus Lászlónak hívtak, öngyilkos lett. Megindult a találgatás, hogy miképpen került olyan messze tőlünk egy báró Bohus és miképpen süllyedt oly mélyre. Azt azonban senki sem tudta, hogy melyik Bohus családból származik ez a bakter. Mi megírtuk, hogy ki lehet. 

Gróf Zichy Jenő beszélte a «Pesti Napló» egyik munkatársának, hogy kínai útjában sokat meséltek neki egy volt magyar tiszti szolgáról, aki báró Bohus Ignác álnév alatt végigcsalta fél Kínát, míg végre leleplezték. Mikor az öngyilkosság híre elérkezett hozzánk, mi azonnal sejtettük, hogy ez a báró Bohus nem más, mint a szélhámos tiszti szolga. Gyanúnkat megerősíti most Nagy Sándor bakonyszentlászlói ág. hitv. ev. lelkész ur, ki Bohusról és származásáról a következő érdekes levelet írja nekünk:

A Pesti Napló folyó évi 17. számában, a napi hírek közt olvasom, hogy báró Bohus Ignác öngyilkos lett Bangkokban, vagy annak közelében. Az osztrák-magyar konzulátus e jelentésére hazánkban a belügyminiszterium elrendelte az öngyilkos hozzátartozóinak kikutatását. Vallom és követni is szoktam a «hallgatás arany« példabeszédet és az abban foglalt igazságot. De egyszersmind vallom és követni is szoktam a tényállás földerítéséhez járulásomat, hogy a kétséget eloszlatni és az igazságot felmutatni segitsem. Ezen ügyben nemcsak hivatottnak, hanem kötelezettnek is érzem magamat: mert az öngyilkossá lett egyént nemcsak látásból, hanem gyakori közvetlen érintkezésből nagyon jól ismertem. Mindenekelőtt megemlítem azt, hogy én Duna-Földváron csaknem két évtizedig voltam evangélikus lelkész: tehát a szóban levő egyénnek egész lelkületét, jellemét kiismernem volt alkalmam számtalanszor. Hívem lévén, vele többször kellett érintkeznem. Ezeknek előrebocsátása után reménylem, hogy alább következő soraim nemcsak figyelemre, hanem hitelre méltóknak is találtatnak.

Kijelentem, hogy az a Duna-Földváron született Bohus Ignác soha báró nem volt. A családi viszonyok ismerete alapján állítom és állításomat igazolni, illetve bebizonyítani késznek nyilatkozom, hogy az itt említett Bohus Ignác lakatos-iparos volt Duna-Földváron. Atyja volt: Bohus — emlékezetem szerint — Ignác, csizmadiamester, és anyja: Vladár Éva. Egyébként erre nézve az adatok a dunaföldvári evangélikus egyház anyakönyvében kétséget kizárólag feltalálhatók.

Jellemzésére nézve annyit mondok, hogy a nagyzási, az uraskodhatnám-vágy nagy fokban megvolt benne. Elhallgatva egyéb magaviseletét, csak azt említem meg, hogy mint honvéd gyalogos Paksról többször hazajött tiszti ruhában, pedig a vele együtt szolgálók közvetlen nyilatkozatából tudom, hogy ő is csak közhonvéd volt. Pajtásai nem jelentenék fel az illetéktelen öltözék viselete miatt. — Üzletét, a lakatosságot, rövid ideig folytatván szülőföldjén, özvegy édesanyja házában, de egyszerre otthagyta foglalkozását és anyját.

Jobb idő elteltével megjelent Duna-Földváron huszár kezelőőrmesteri egyenruhában, kardosan. Amint a bemutatást nálam megtette, akaratlanul azt kérdeztem tőle, hogy katonáéknál ilyen hamar lehet zöldágra jutni szorgalom és tanulás nélkül is? Találva érezvén magát, többet nem mutatkozott be nálam: ámbár úgy emlékezem, hogy később már tiszti ruhában is járt Duna-Földvár utcáin. Ezeket tartottam jónak elmondani; ezen az után a báró Bohus család és a belügyminiszter tájékozást nyerhet. Debrecenből azt Írják, hogy Bohus Ignác 1892- és 1893-ban a debreceni 3. honvéd gyalogezrednél szolgált, mint kezelő hadnagy. Még ma is élénken emlékeznek az ügyes, csinos megjelenésű hadnagyra. De hamar eljátszotta becsületét s a budapesti I. kerületi honvédparancsnokság 1893. ápr. 10-én kelt ítéletével csalásért rangvesztésre és hathavi börtönre itélte Bohus Ignácot, aki kétségtelenül azonos a Bangkokban öngyilkossá lett Bohus Ignáccal.”

A lap egy másik cikkében:

„Az öngyilkos tisztiszolga volt itt Magyarországban, urát meglopta és minthogy félt a büntetéstől, báró Bohus Ignác névre hamisított okmányokkal megszökött. Végig csalta fél Kínát, míg végre leleplezték. Vadászatra hívták és nagy csodálkozással látták, hogy az egykori lovastiszt nem tudja megülni a lovat.

Úgy látszik, ekkor odébb állott Sziámba és jobb hiján vasúti bakter lett. Különben a katonai sematizmusoknak sem régibb, sem újabb kiadásaiban Bohus Ignác főhadnagy nem fordul elő. A vármegyénkhez leküldött konzulátusi iratokból kitűnik, hogy az illető ellen a vasúti munkások többször panaszt emeltek kegyetlenkedései miatt s azért a vasúti igazgató megintette, hogy többé olyanokat ne kövessen el. Ép azért, midőn a várostól messze fekvő sátrában múlt évi augusztus 19-én reggel vérbe borulva és elalélva találták, kezdetben azt hitték, hogy a munkások bosszuból gyilkolták meg.

Az orvosi és hatósági vizsgálat és több tanúnak kihallgatása, de a helyszíni körülmények is igazolták, hogy az illető saját kezével ejtette magán a halálos sebeket, jobb halántékán és üterén; gondos orvosi ápolás alá vették, de nem sikerült megmenteni az életnek, mert három napi szenvedés után meghalt. Némi pénz maradt utána hagyatékul s ennek fölvétele végett keresik hozzátartozóit, de úgy látszik, hogy a messze idegenbe bujdosott embernek még kilétét is bajos lesz megállapítani.”

De aztán, úgy tűnik, csak kiderítették, ki lehetett ez az egykor élt, igen távoli és ismeretlen, zűrös életet megélt rokon.

/ A fotográfián: V. Rama sziámi király felavat egy vasútvonalat /

                                                                        ***

 

Érdekel saját családod múltja? Szeretnéd megismerni különböző őseidet és szerteágazó történeteiket? 

Máté Enikő vagyok, két évtized tapasztalatával és szenvedélyes kutatómunkával állítok össze családfákat, kutatok anyakönyvekben, családtörténetekben, és mindezekből egy összefoglaló és látványos családkönyvet állítok össze!

kutatómunka a részletektől függően külön megbeszélés tárgya, ezt a könyv ára nem tartalmazza. Előzetesen a kapott információk, az első adatok alapján felmérem, hogy milyen mélységekben kutatható a név és az adott település és körülbelül hány nemzedék kutatható. Megtalált személy az, aki vagy egy házassági vagy egy születési / halotti adatból beazonosítható.

Amit a Megrendelő ezért kap: 1) egy felrajzolt, letisztázott családfa; 2) pontosan dokumentált adatok az anyakönyvi találatokról; 3) egy részletes, a kutatás során megismert adatokból, helytörténetből álló, a családfát és a Megrendelő által küldött információkat is tartalmazó családtörténeti írás, amely az idevonatkozó társadalmi-történelemi-földrajzi összefüggésekre is reflektál.

családkönyv ezt a részletes és összefoglaló családtörténeti írást tartalmazza A/4-es méretben a család őseiről, életéről kiegészítve és összeszerkesztve a Megrendelő által küldött régi családi fotókkal / levelekkel / családi anekdotákkal / térképrészletekkel / fennmaradt információkkal, valamint a kutatás során talált érdekességekkel, családfarajzzal. Kemény táblás, exkluzív, egyedi, a Megrendelővel egyeztetett megjelenésben készül el. 

Egyéb szolgáltatások:

Grafikai szolgáltatások: egyedi elképzelések alapján különleges családfa felrajzolása.

Családtörténet-írás meglévő családfához is.

Egy konkrét adat vagy személy felkutatása a rá vonatkozó, fellelhető lehetséges adatforrásokból külön megbeszélés tárgya.

Elérhetőségem:     eniko.matekukac.jpghotmail.com