Érdekesség az anyakönyvezés kezdetéről
Elegendő oldalnyi magyarországi anyakönyvet látva jól tudhatjuk, hogy a legrégebbi időkben, az 1700-as években, mondjuk úgy, sokféle és jellemzően összecsapott volt az anyakönyvvezetés: főleg az anyákat, nőket nem nevezték meg, nem írták be esküvőknél a szülőket, foglalkozásokat stb., tehát olyan fontos adatokat, amik segíthetnék a kései kutakodókat.
Ezt úgymond természetesnek is vesszük, gondolván, hát Istenem, ilyen volt az a kor, a korabeli emberek hozzáállása.
De biztos így van ez általánosan?
Egy családfakutatás a régi Csehország mélyére, a szudétanémetek földjére vitt minket; és ezen belül két random hegyvidéki faluba, ahol az egyik helyen az 1640-es évektől vezették mindkét település adatait. Ez itt egy 1772-es bejegyzés a halottiból:
"Csak" annyit tudunk meg belőle, hogy az elhunyt leány Anna Maria volt, a wellnitzi bíró 27 éves szolgálólánya, eredetileg a vardenbergi uradalomban fekvő Kralsából jött, és az édesapja a már elhunyt Michael Kraus, egyébként katolikus, és a wellnitzi 2-es számú házban élt. Mindezt kiválóan olvasható gyöngybetűkkel.
A pap ugyanebben az anyakönyvben az elhunyt kisgyermekeknél napra pontosan írja be, hány hónapos és napos volt a gyermek.
Szóval ezt egy anyakönyvvezető pap a cseh hegyekben 1772-ben meg tudta csinálni, minden egyes bejegyzésnél. Komplett történeteket kapunk gyakorlatilag, méltón és teljesebben írta be az utókor számára az elhunytak sorsát, akár kíváncsi lesz valaki rájuk, akár nem. Kérdés, ez vajon miért nem történt így a legtöbb magyarországi anyakönyvnél a régi időkben? Mit árul el rólunk, történelmünkről, társadalmunkról, attitűdjeinkről?
***
Érdekel saját családod múltja? Szeretnéd megismerni különböző őseidet és szerteágazó történeteiket?
Máté Enikő vagyok, két évtized tapasztalatával és szenvedélyes kutatómunkával állítok össze családfákat, kutatok anyakönyvekben, családtörténetekben, és mindezekből egy összefoglaló és látványos családkönyvet állítok össze!
A kutatómunka a részletektől függően külön megbeszélés tárgya, ezt a könyv ára nem tartalmazza. Előzetesen a kapott információk, az első adatok alapján felmérem, hogy milyen mélységekben kutatható a név és az adott település és körülbelül hány nemzedék kutatható. Megtalált személy az, aki vagy egy házassági vagy egy születési / halotti adatból beazonosítható.
Amit a Megrendelő ezért kap: 1) egy felrajzolt, letisztázott családfa; 2) pontosan dokumentált adatok az anyakönyvi találatokról; 3) egy részletes, a kutatás során megismert adatokból, helytörténetből álló, a családfát és a Megrendelő által küldött információkat is tartalmazó családtörténeti írás, amely az idevonatkozó társadalmi-történelemi-földrajzi összefüggésekre is reflektál.
A családkönyv ezt a részletes és összefoglaló családtörténeti írást tartalmazza A/4-es méretben a család őseiről, életéről kiegészítve és összeszerkesztve a Megrendelő által küldött régi családi fotókkal / levelekkel / családi anekdotákkal / térképrészletekkel / fennmaradt információkkal, valamint a kutatás során talált érdekességekkel, családfarajzzal. Kemény táblás, exkluzív, egyedi, a Megrendelővel egyeztetett megjelenésben készül el.
Egyéb szolgáltatások:
Grafikai szolgáltatások: egyedi elképzelések alapján különleges családfa felrajzolása.
Családtörténet-írás meglévő családfához is.
Egy konkrét adat vagy személy felkutatása a rá vonatkozó, fellelhető lehetséges adatforrásokból.
Elérhetőségem: eniko.matehotmail.com