Egy kalandos élet Hartán
A családfakutatás izgalmas feladat; az ember sosem tudja, mit talál vagy éppenséggel meddig tud visszamenni az ősök keresése nyomán. Gyakran elindulni is nehéz, ha a Megrendelő szinte semmit nem tud a legkorábbi felmenőiről, közvetlen családtagjairól, netán kibékíthetetlen ellentétek is fennállnak a rokonságban. Ilyen esetekben nagyon nehéz egy kívülállónak a keresés az úgynevezett védett időszakon belül, amikor is a személyiségi jogokat tiszteletben tartva próbáljuk kapargatni a felszínt.
Nem ez a helyzet, ha az embernek olyan tüchtig és precíz hagyományőrző felmenői vannak, akik harmad-, negyedíziglen pontosan emlékeznek mindenkire, gondosan védik és megőrzik az emlékeiket az utókor számára. Pótolhatatlan kincsek kerülnek elő olykor a padlásról, mint mondjuk az 1898-ban született dédpapa születési anyakönyvi kivonata, kinek élete felér Švejk szimbolikus regényalakjáéval.
Müller János az akkor még Kis-Hartának nevezett településen született 1898-ban Müller Frigyes és Müller Krisztina ötödik gyermekeként. A névazonosság ellenére a szülők nem álltak közelebbi rokonságban egymással - ahogy az időnként előfordult-, de tény, hogy az azt megelőző másfél évszázadban is gyakran házasodott a kiterjedt Müller família egymással. Az említett Müller Frigyes egyik testvére, Péter például egy Müller Anna Máriával kötötte össze az életét, míg fiatalabb testvérük, Müller János egy Molnár Katalint vett el - fő a változatosság. Nem kizárt, hogy a három lány is valamiféle rokoni kapcsolatban állhatott egymással, ezt még azért eltart egy ideig kibogózni.
A mi Müller Jánosunknak kalandos életút jutott Hartán. Kitanulta a szabó mesterséget és a helyiek körében tekintélyes embernek számított, különböző forrásokban presbiterként utalnak rá. Megjárta az első világháborút és azon szerencsések közé tartozott, akik egyben vissza is tértek onnan. Nem lehetett könnyű dolga, mert az olasz fronton harcolt; képzelhetjük, mit jelentett akkor onnan gyalog hazajutni. De legalább élve megúszta.
Családi elmondások alapján már a szülőfalujában járt katonaruhában, mikor szokatlan dolog történt: szaladnak vele szemben az emberek, azt kiabálva, hogy meneküljön, mert jönnek a kommunisták. Mit tehetett volna egyebet, meglátott néhány alakot bőrruhában, puskával a kezükben, akikről azt hitte, hogy ők is a háborúból hazatért katonák lehetnek, így hát kiabálta ő is a Lenin-fiúknak, hogy meneküljenek, mert jönnek a kommunisták. Erre aztán jól megverték és halálra ítélték. Két embert ítéltek akkor és ott halálra, a friss házas Szeidl Jánost, akinek az volt a bűne, hogy csónakon vitt át menekülő embereket a Dunán, valamint hogy nem szolgáltatta be - az engedéllyel tartott - vadászfegyverét, amit házkutatásnál megtaláltak, és hiányzott belőle két töltény, valamint a világégésből hazatérő Müller Jánost.
Müller Jánosnak kezébe adták a kötelet, míg Szeidl Jánost Szamuely Tibor, a keleti hadsereg rögtönítélő törvényszékének elnöke felakasztatta a községháza előtti téren, azonban amikor rákerült volna a sor, a fehérek ágyúzni kezdtek, így rá már nem maradt idő, a vörösök inkább menekülőre fogták a dolgot és Kecskemétig meg se álltak. A halálbüntetést végülis megúszta, de az újból összeült hadbíróság így is életfogytiglanra ítélte.
Hogy milyen idők voltak ezek, jól mutatja Szamuely Tibor 1919.április 20-ai beszéde Győrben:
" A hatalom a kezünkben van. Aki azt akarja, hogy visszatérjen a régi uralom, azt kíméletlenül fel kell akasztani. Az ilyennek bele kell harapni a torkába. A magyarországi proletariátus eddigi győzelme nem került különösebb áldozatokba. Most azonban szükség lesz arra, hogy vér ömöljön. A vértől nem kell félni. A vér – acél: erősíti a szívet, erősíti a proletár öklöt. Hatalmassá fog tenni bennünket a vér. A vér lesz az, mely az igazi kommünvilághoz elvezet minket. Ki fogjuk irtani, ha kell az egész burzsoáziát! "
Müller János 1922-ben nősült, Bán Zsófiát vette feleségül, Bán János, uszálykormányos és Schneider Krisztina leányát. Összesen négy gyermekük született, két halva született kisfiú és két felnőttkort megélt kisleány.
Megjárta a második világháborút is, habár nem vitték be katonának idős kora miatt. Azonban 1945-ben egy áprilisi napon véletlenül az utcán tartózkodott, amikor az oroszok arra jöttek egy lovaskocsival. Érdekes helyzet lehetett, amikor egy óvatlan pillanatban a kocsit hajtó ember fogta magát és elmenekült, az oroszok meg vállat vonva az első embert, akit megláttak (őt) összeszedték és befogták hajtónak, holott szegény János nem is értett a lovakhoz. Ezek után Oroszországig meg sem álltak. Két év hadifogolytábor után tért haza az első transzporttal, Oroszországban a 148/19.sz. Krasznodar hadifogolytáborban, valamint Romániában a 176.sz. Nyezsin hadifogolytáborban volt elhelyezve, de állítólag nem volt rossz sora. Mikor megtudták, hogy tud varrni, mindenki vele varratott. Az orosz katonákról érdemes tudni, hogy néha szegényebbek voltak, mint maguk a foglyok és nem mellesleg ők is ugyanazt az ételt kapták, mint az elítéltek.
1988-ban hunyt el Hartán, mindezek ellenére a való életben is egy mosolygós, végletekig tisztes és becsületes ember hírében állt.
***
Érdekel saját családod múltja? Szeretnéd megismerni különböző őseidet és szerteágazó történeteiket?
Máté Enikő vagyok, két évtized tapasztalatával és szenvedélyes kutatómunkával állítok össze családfákat, kutatok anyakönyvekben, családtörténetekben, vagy mindezekből egy összefoglaló és látványos családkönyvet állítok össze!
A kutatómunka a részletektől függően külön megbeszélés tárgya, ezt a könyv ára nem tartalmazza. Előzetesen a kapott információk, az első adatok alapján felmérem, hogy milyen mélységekben kutatható a név és az adott település és körülbelül hány nemzedék kutatható. Megtalált és beazonosított személyenként 5000,- Ft a kutatás ára, vagy előzetes keretösszegben is meg lehet állapodni, és akkor ezen keretnek megfelelően állítom össze a családfát. Megtalált személy az, aki vagy egy házassági vagy egy születési / halotti adatból beazonosítható.
Amit a Megrendelő ezért kap: 1) egy felrajzolt, letisztázott családfa; 2) pontosan dokumentált adatok az anyakönyvi találatokról; 3) egy részletes, a kutatás során megismert adatokból, helytörténetből álló, a családfát és a Megrendelő által küldött információkat is tartalmazó családtörténeti írás, amely az idevonatkozó társadalmi-történelemi-földrajzi összefüggésekre is reflektál. Mindezt digitálisan adom át.
Ha a Megrendelő nem kér családtörténeti írást, akkor a kutatás ára megtalált személyenként 3500,- Ft..
A családkönyv ezt a részletes és összefoglaló családtörténeti írást tartalmazza A/4-es méretben a család őseiről, életéről kiegészítve és összeszerkesztve a Megrendelő által küldött régi családi fotókkal / levelekkel / családi anekdotákkal / térképrészletekkel / fennmaradt információkkal, valamint a kutatás során talált érdekességekkel, családfarajzzal. Kemény táblás, exkluzív, egyedi, a Megrendelővel egyeztetett megjelenésben készül el.
Ára cérnafűzött, prémium minőségben 55.000 Ft - tól / db, amely függ a rendelni kívánt példányszámtól, színes oldalak és belívek számától. ( Minél több példány, annál kedvezőbb lesz az ár. )
Ára ragasztott fotókönyv esetén 30 oldalig 40.000,- Ft / db, az ár függ az oldalszámtól.
Ára digitális változatban az összeszerkesztett könyv pdf-ben 1.000,- Ft / oldal.
Egyéb szolgáltatások:
Grafikai szolgáltatások: egyedi elképzelések alapján különleges családfa felrajzolása digitálisan 50 felmenőig 20.000,- Ft, efölött 400,- Ft / személy.
Egy konkrét személy kutatása a rá vonatkozó, fellelhető lehetséges adatforrásokból külön megbeszélés tárgya.
Elérhetőségem: eniko.matehotmail.com