Mit tehetünk, ha elakadtunk a családfakutatás során?

cs_3_vagva.jpg

A családfakutatás sokak számára egy izgalmas hobbi, felderíteni és megismerni a felmenőket, megtudni, mi igaz a sok fennmaradt családi anekdotából. Sokunknak azonban ez több, mint munka, igazi szenvedély összerakni a múlt kirakós darabjait, minél több forrást megismerni és lehetetlennek tűnő elakadt ágakat is felgöngyölíteni és folytatni.

Mit tehetünk, ha egy ág elakadt?

Egyre többen keresnek meg azzal a problémával, hogy a magán kutatásaik során egy-egy ágon nem sikerül továbbmenni, a szülők nevén kívül nincs több adat, hogyan tovább? A konkrét kérés ilyen esetekben az érintett felmenők esküvői és / vagy születési anyakönyvi adatainak a felkutatása. Azt azonban tudni kell, hogy egy konkrét adat felderítése lényegesen összetettebb és több utánjárást igénylő feladat, mint egy komplett családfa felállítása.

A történelem bizonyos szakaszaiban, élethelyzetekben az emberek akár munkájukból, akár szociális helyzetükből adódóan a nagy többséggel ellentétben megtehették, hogy egy egészen másik vármegyében, akár másik hazában folytatták az életüket és egyszerűen elvándoroltak. Ez csak egy ok a száz közül, utólag, indexelés nélkül kideríteni, hogy mi állhatott a háttérben és miért nem a leszármazottak szülőfalujában kell keresni az esküvőt, komoly nyomozást igénylő feladat, de mégsem lehetetlen.

Figyelembe kell venni a leszármazottak életútját, a vezetéknévből, foglalkozásokból mire asszociálhatunk és rengeteg, az érintett település környéki anyakönyvet kell átolvasni, fellapozni, gyakran többször is, hogy ki tudjuk következtetni, vajon mi történhetett, kik lehettek az illetők, honnan érkezhettek.

Egy konkrét mostani sikeres kutatásom során is hasonlóképp jártam el. Csak a szülők neve és a közvetlen leszármazottak adatai álltak rendelkezésre, többek között, hogy a gyermekek Kemecsén születtek. Az ő anyakönyveikből feltételezhető volt, hogy a szülők vegyesházasságot kötöttek, ami kissé megnehezítette a kutatást, mert református és katolikus anyakönyveket is át kellett olvasni minden érintett, szóba jöhető településen, azonban végül ez adott magyarázatot arra is, hogy miért nem a kisebb falvakban jegyezték be az esküvőt. Előbb az édesapa születési anyakönyvijét sikerült megtalálnom a Kemecsétől fél napi járóföldre eső Oros faluban pusztán kikövetkeztetéssel, majd ezek után már viszonylag könnyen, Nyíregyházán lett meg az esküvő 1868-ban, ahol a két fél szülei is fel voltak tüntetve, és igazolta a felvetésemet a férj születési adatára vonatkozóan. Feltehetően abban az időben és körülmények között nem volt pap, aki összeadta volna a fiatal, eltérő vallású házaspárt, ezért a lakhelyükhöz legközelebb eső nagyobb városban, Nyíregyházán kötötték össze az életüket, ahonnan egyből tovább is álltak egy másik vidékre, és a gyermekeik már ott születtek.

 

                                                                     ***

 

Érdekel saját családod múltja? Szeretnéd megismerni különböző őseidet és szerteágazó történeteiket? 

Máté Enikő vagyok, két évtized tapasztalatával és szenvedélyes kutatómunkával állítok össze családfákat, kutatok anyakönyvekben, családtörténetekben, és mindezekből egy összefoglaló és látványos családkönyvet állítok össze!

kutatómunka a részletektől függően külön megbeszélés tárgya, ezt a könyv ára nem tartalmazza. Előzetesen a kapott információk, az első adatok alapján felmérem, hogy milyen mélységekben kutatható a név és az adott település és körülbelül hány nemzedék kutatható. Megtalált személy az, aki vagy egy házassági vagy egy születési / halotti adatból beazonosítható.

Amit a Megrendelő ezért kap: 1) egy felrajzolt, letisztázott családfa; 2) pontosan dokumentált adatok az anyakönyvi találatokról; 3) egy részletes, a kutatás során megismert adatokból, helytörténetből álló, a családfát és a Megrendelő által küldött információkat is tartalmazó családtörténeti írás, amely az idevonatkozó társadalmi-történelemi-földrajzi összefüggésekre is reflektál.

családkönyv ezt a részletes és összefoglaló családtörténeti írást tartalmazza A/4-es méretben a család őseiről, életéről kiegészítve és összeszerkesztve a Megrendelő által küldött régi családi fotókkal / levelekkel / családi anekdotákkal / térképrészletekkel / fennmaradt információkkal, valamint a kutatás során talált érdekességekkel, családfarajzzal. Kemény táblás, exkluzív, egyedi, a Megrendelővel egyeztetett megjelenésben készül el. 

Egyéb szolgáltatások:

Grafikai szolgáltatások: egyedi elképzelések alapján különleges családfa felrajzolása.

Családtörténet-írás meglévő családfához is.

Egy konkrét adat vagy személy felkutatása a rá vonatkozó, fellelhető lehetséges adatforrásokból külön megbeszélés tárgya.

Elérhetőségem:     eniko.matekukac.jpghotmail.com