A névváltozatok jelentősége a családfakutatásban
Aki családfakutatásra adja a fejét, gyakorta találkozik érdekességekkel a munkája során. A nevek meghatározó jelentőségűek, sok mindent elárulhatnak annak viselőjéről: honnan jött, milyen ember volt, milyen foglalkozást űzött...
Adott egy Sásik József nevű népfölkelő, aki 1875-ben született Csaba településen. A 17. honvédgyalogezredben szolgált, amikoris Albániában, Durazzoban érte a halál fiatalon, ugyanis alig 41 évesen mocsárlázban hunyt el a háború közepén három kisgyermeket hátrahagyva.
Szülei Sásik József és Márz Borbála. Ezen szülők esküvőjét hamar megtaláltam a tabi anyakönyvekben, ahol gondosan még a házasulandók szülőinek nevét is feltüntették; kívánni sem lehetne ennél többet. A csabai özvegy Sásik József elveszi a hőgyészi származású Marx Borbályát. A Márz név tehát Marx néven is fut, ez még nem is nagyon különleges. Akkoriban az emberek nagy része nem tudott írni, olvasni, így az anyakönyvezés többnyire bediktáláson alapult, vagyis a pap gyakran fonetikusan, kiejtés szerint, vagy akár az idegen eredetű név magyarra lefordított megfelelőjét írta be a dokumentumokba, tulajdonképpen ahogy neki jólesett.
Az akkor 49 éves Sásik József esküvői bejegyzésében olvasható az apa neve, Sásik Istvány. A dolog innentől válik érdekessé, ugyanis 1824 körül két Sásik József is születik pár éven belül, akik szóba jöhetnének; mindketten felnőnek, megházasodnak, de egyikük sem Sásik István gyermeke. Mit tehet ilyenkor az ember? Ha hatszor átolvassuk a születési bejegyzéseket, akkor sem lesz közöttük több Sásik József. Innentől máris félremehet a kutatás, elindulhatunk egy rossz nyomon feltételezve, hogy a pap elírta a férj édesapjának nevét, elkezdhetünk más környékbeli anyakönyvekben kutatni, hátha találunk egy hasonló személyt a rá illő paraméterekkel vagy egyszerűen feladjuk a kutatást, mondván, hogy innen nincs tovább.
Miután a tabi anyakönyveket már jó párszor keresztül-kasul átlapoztam, a benne szereplő nevek gyakran olyan ismerősen csengenek már, mint a régi ismerősök, így a jóval későbbi évtizedekben feltűnt, hogy több Sásik leszármazott esetében is a neve mellett zárójelben "alias Rapatyi" vagy "Rapati" szerepelt, amit egész egyszerűen nem tudtam hova tenni. Ragadványnév is lehet, de milyen eredetű, mit jelenthet?
Nem adom fel egykönnyen a dolgokat, ezért egy hosszabb kihagyás után friss fejjel tettem egy utolsó próbát Sásik József születésével kapcsolatban. És nem hittem el, amit látok:
Ott volt mindvégig a tabi anyakönyvben, Strapati Istvánnak és Zelkő Juditnak született egy József nevű gyermeke 1823-ban, akiről egy alapos kutatás után kiderült, hogy kétség sem férhet hozzá, hogy ő a keresett személy.
Strapati Istvánnak és Zelkő Juditnak legalább hét gyermeke született, az apa nevét azonban a lehető legváltozatosabb és legelképesztőbb változatokban hagyták az utókorra: Strapati, Strapate, Rapatyi, Ropotyi, Sás, Sásik, Szapati... Ez egyszerűsödött le a későbbiekben Sásikra.
Tabról tudni kell, hogy az 1700-as évek elején szlovák telepesek jöttek a településre, például a Nyitra megyei Csaporból, tehát elképzelhető, hogy egy szlovák eredetű névvel állunk szembe. A szlovák-magyar fordító szerint a strapati szó jelentése elrontani, a magyarban pedig a strapabíró szavunk használatos. De hogy a Sásik név ebből hogyan jött, ez még további kutatást igényel.
Sásik József a későbbiek folyamán Rapatyi Józsefként köt házasságot Csima Annával 1844-ben, majd az asszony korai, 1872-es halála után már özvegyemberként, Sásik Józsefként lép házasságra a szintén özvegy Marx Borbálával 1873-ban.
***
Érdekel saját családod múltja? Szeretnéd megismerni különböző őseidet és szerteágazó történeteiket?
Máté Enikő vagyok, két évtized tapasztalatával és szenvedélyes kutatómunkával állítok össze családfákat, kutatok anyakönyvekben, családtörténetekben, és mindezekből egy összefoglaló és látványos családkönyvet állítok össze!
A kutatómunka a részletektől függően külön megbeszélés tárgya, ezt a könyv ára nem tartalmazza. Előzetesen a kapott információk, az első adatok alapján felmérem, hogy milyen mélységekben kutatható a név és az adott település és körülbelül hány nemzedék kutatható. Megtalált személy az, aki vagy egy házassági vagy egy születési / halotti adatból beazonosítható.
Amit a Megrendelő ezért kap: 1) egy felrajzolt, letisztázott családfa; 2) pontosan dokumentált adatok az anyakönyvi találatokról; 3) egy részletes, a kutatás során megismert adatokból, helytörténetből álló, a családfát és a Megrendelő által küldött információkat is tartalmazó családtörténeti írás, amely az idevonatkozó társadalmi-történelemi-földrajzi összefüggésekre is reflektál.
A családkönyv ezt a részletes és összefoglaló családtörténeti írást tartalmazza A/4-es méretben a család őseiről, életéről kiegészítve és összeszerkesztve a Megrendelő által küldött régi családi fotókkal / levelekkel / családi anekdotákkal / térképrészletekkel / fennmaradt információkkal, valamint a kutatás során talált érdekességekkel, családfarajzzal. Kemény táblás, exkluzív, egyedi, a Megrendelővel egyeztetett megjelenésben készül el.
Egyéb szolgáltatások:
Grafikai szolgáltatások: egyedi elképzelések alapján különleges családfa felrajzolása.
Családtörténet-írás meglévő családfához is.
Egy konkrét adat vagy személy felkutatása a rá vonatkozó, fellelhető lehetséges adatforrásokból.
Elérhetőségem: eniko.matehotmail.com